تعریف “PLC” چیست؟
یک کنترلر منطقی قابل برنامه ریزی یا PLC ، رایانه ای ناهموار است که برای اتوماسیون صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد. این کنترلرها می توانند یک فرآیند خاص ، عملکرد دستگاه یا حتی یک خط تولید کامل را به صورت خودکار انجام دهند.

PLC چگونه کار می کند؟
PLC اطلاعات را از حسگرهای متصل یا دستگاههای ورودی دریافت می کند ، داده ها را پردازش می کند و بر اساس پارامترهای از پیش برنامه ریزی شده ، خروجی ها را آغاز می کند.
بسته به ورودی ها و خروجی ها ، یک PLC می تواند داده های زمان اجرا مانند بهره وری دستگاه یا دمای کار را نظارت و ضبط کند ، به طور خودکار فرآیند را شروع و متوقف کند ، در صورت نقص دستگاه و سایر موارد آلارم ایجاد کند. کنترل کننده های منطق قابل برنامه ریزی یک راه حل کنترل انعطاف پذیر و قوی است که تقریباً برای هر کاربردی سازگار است.

راه حل های کنترل صنعتی:
• I / O – پردازنده CPC PLC داده های برنامه را پردازش می کند ، اما ماژول های ورودی و خروجی PLC را به بقیه دستگاه وصل می کنند. این ماژول های I / O همان چیزی هستند که اطلاعاتی را به CPU ارائه می دهند و نتایج خاصی را تحریک می کنند. I / O می تواند آنالوگ یا دیجیتال باشد. دستگاه های ورودی ممکن است شامل سنسورها ، سوئیچ ها و کنتورها باشند ، در حالی که خروجی ها می توانند شامل رله ، چراغ ، سوپاپ و درایو باشند. کاربران می توانند از I / O یک PLC مخلوط و مطابقت داشته باشند تا بتوانند پیکربندی مناسبی را برای برنامه خود بدست آورند.
ارتباطات – علاوه بر دستگاه های ورودی و خروجی ، PLC ممکن است نیاز به ارتباط با انواع دیگر سیستم ها داشته باشد. به عنوان مثال ، کاربران ممکن است بخواهند داده های برنامه ضبط شده توسط PLC را به یک سیستم کنترل نظارتی و جمع آوری داده (SCADA) صادر کنند ، که چندین دستگاه متصل را نظارت می کند. PLC ها انواع پورت ها و پروتکل های ارتباطی را برای اطمینان از ارتباط PLC با این سیستم های دیگر ارائه می دهند.
• HMI – به منظور تعامل با PLC در زمان واقعی ، کاربران به یک رابط کاربری انسانی یا HMI نیاز دارند. این رابط های اپراتور می توانند نمایشگرهای ساده باشند ، با خواندن متن و صفحه کلید ، یا صفحه نمایش لمسی بزرگ که بیشتر شبیه به لوازم الکترونیکی مصرفی است ، اما به هر صورت ، این امکان را به کاربران می دهد تا اطلاعات را به موقع در PLC بررسی و وارد کنند.

ویژگی های پیشرفته PLC
در دنیای امروز اینترنت صنعتی اشیاء (iIoT) و کنترل کننده های قابل برنامه ریزی Industry 4.0 از شما خواسته شده است تا داده ها را از طریق مرورگر وب برقرار کند ، از طریق SQL به پایگاه داده ها و حتی به داده های ابری از طریق MQTT ارتباط برقرار کند.

PLC همه در یک
یک PLC All-in-One کنترلر را با پنل HMI ادغام می کند و یک راه حل اتوماسیون کم مصرف و آسان برای استفاده ایجاد می کند. کاربران دیگر نیازی به ایجاد PLC برای ارتباطات پانل ندارند و می توانند هر دو طراحی Ladder Logic و HMI را در یک محیط نرم افزاری واحد برنامه ریزی کنند. یک رویکرد همه در یک موجب صرفه جویی در وقت ، کاهش سیم کشی و کاهش هزینه های خرید چندین دستگاه می شود.

برنامه ریزی PLC چگونه است
یک برنامه PLC معمولاً روی رایانه نوشته می شود و سپس به کنترلر بارگیری می شود
بیشتر نرم افزارهای برنامه نویسی PLC برنامه نویسی را در نردبان منطق یا “C” ارائه می دهند. Ladder Logic زبان برنامه نویسی سنتی است. این نمودارها را با استفاده از نمودارهای منطقی که از چپ به راست خوانده می شوند ، تقلید می کند. هر رونگ یک عمل خاص را که توسط PLC کنترل می شود ، نشان می دهد و با ورودی یا سری ورودی (مخاطب) شروع می کند که منجر به خروجی (کویل) می شود. به دلیل ماهیت بصری ، اجرای Ladder Logic نسبت به بسیاری از زبانهای برنامه نویسی ساده تر است.
برنامه نویسی “C” نوآوری جدیدی است.
برخی از تولید کنندگان PLC نرم افزار برنامه نویسی کنترل را تهیه می کنند.

انواع مختلف PLC چیست؟
علاوه بر PLC سنتی که در بالا توضیح داده شد ، تغییرات زیادی از جمله کنترلرهای PLC + HMI وجود دارد.

کنترل کننده منطق قابل برنامه ریزی توسط Unitronic
واحد الکترونیک پیشگام در ساخت و طراحی کنترلرهای منطقی قابل برنامه ریزی با پنل های HMI یکپارچه و I / O داخلی است. آنها اولین PLC All-in-One PLC را در بازار راه اندازی کردند و همچنان براساس بازخورد بازار و پیشرفت های صنعت ، به پیشرفت فناوری خود ادامه دادند.

واحد الکترونیک در حال حاضر چندین خط تولید PLC ناهموار را برای پشتیبانی از طیف گسترده ای از نیازهای سیستم ارائه می دهد. با کنترل کاملی طراحی شده ، این کنترلرهای تغییر بازی با از بین بردن کارهای فشرده زمان مانند سیم کشی PLC-Panel و راه اندازی ارتباط ، پس انداز فوری ایجاد می کنند. Unitronic از مفهوم All-in-One با نرم افزار انقلابی پشتیبانی می کند که کنترل نردبان ، طراحی HMI و کلیه پیکربندی سخت افزار و ارتباطات را قادر می سازد تا در یک محیط نرم افزاری ساده و ساده برنامه ریزی شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.