ابزار دقیق تجهبزاتی هستند که بر حسب نوع کمیت مورد نیاز واحد تحت کنترل ، اعم از فشار ، دما ، دبی ، سطح و … با توجه به شرایط و استانداردهای تعین شده ، انتخاب و مورد استفاده قرار می گیرند که در حقیقت زیر ساخت یک سیستم کنترل و اتوماسیون را تشکیل میدهند

ابزار دقیق به طور كلی به تجهبزاتی گفته می شود که بر حسب نوع کمیت مورد نیاز واحد تحت کنترل ، اعم از فشار ، دما ، دبی ، سطح و … با توجه به شرایط و استانداردهای تعین شده ، انتخاب و مورد استفاده قرار می گیرند که در واقع ابزار دقیق زیر ساخت یک سیستم کنترلی و اتوماسیون را تشکیل می دهند.ابزار دقیق شامل ابزارآلاتی مانند: انواع سنسورها، انواع کنترلر، نشان دهنده ها، ترانسمیتر، رکوردر و غیره می باشند که وظیفه این ابزارها اندازه گیری، انتقال، نمایش، ثبت و کنترل پارامترهای مهم فیزیکی را در پروسه های صنعتی به شکلی بسیار دقیق بر عهده دارند.

ابزار دقيق را به دو شکل می توان تقسیم نمود. اولی از نظر نوع عملکرد آن؛ برای نمونه وسیله ای که عمل کنترل دما یا فشار و رطوبت و یا سطح را بر عهده دارند به كنترلر معروفند و به همین ترتیب ابزار نمایش این مقادیر که به ایندیکیتور یا نمایشگر معروفند و ابزار انتقال اطلاعات مقادیر به صورت سیگنال های استاندارد که منتقل کننده یا ترانسميتر نامیده می شوند .
ابزار دقیق همچنين میتوان از جهت پارامتری كه این ابزار بايستي عملياتي بر روي آن انجام دهد تقسیم کرد برای نمونه بخشهای ابزار دقیق مربوط به دما نظیر کنترلر دما، ترانسمیتر دما و ترمومتر یا نمایشگر دما، ابزار اندازه گیری و کنترل دقیق فشار، فلومتر یا سنجش جریان سیالات و انتقال مقادیر فلو یا کنترل فلو، ابزار سطح سنجی یا اندازه گیری سطح مواد درون مخازن و کنترل دقیق آنها و ابزار سرعت سنجی، ابزار رطوبت سنجی و ….

قسمتهای تشکیل دهنده ابزار دقیق

ابزار دقیق از سه قسمت اساسی زیر تشکیل شده است که عبارتند از:

1)       اندازگیری

2)       کنترل

3)       محرکها (ادوات خروجی)

این سه مجموعه در کنار یکدیگر مکمل یک سیستمی به نام سیستمهای کنترل اتوماتیک می باشند که این سیستم کنترل اتوماتیک وظیفه انجام کنترل فرایندی را در یک مجموعه عملیاتی بر عهده دارد .

۱. اندازه گیرها
قسمت اندازه گیر مقدار واقعی عنصر مورد نظر را اندازه گیری می کند. پارامترهای مختلفی در صنایع برای کنترل اندازه گیری می شود. مهمترین پارامترهایی که در صنعت برای کنترل اندازه گیری می شوند عبارتند از :

 

 

اندازه گیری فشار measurement of the pressure

اندازه گیری درجه حرارت  measurement of the temperature

اندازه گیری جریانات سیالات measurement of the flow

اندازه گیری ارتفاع مایعات measurement of the level

۲.کنترل کننده ها
بخش دوم ابزار دقیق بخش کنترل می باشد در ابتدای شروع صنعت که کنترل بصورت امروزی نبود کنترل بوسیله عوامل انسانی انجام می شد سپس با پیشرفت علم سیستم کنترل اتوماتیک با بوجود آمدن ادوات نیوماتیکی (بادی) وارد مرحله جدیدی شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.